Anasayfa » Haber » Birbiriyle en uyumlu renkler

Birbiriyle en uyumlu renkler

Renkler hayatımızın hemen hemen her alanında karşımıza çıkar. Evimizi boyarken, arabamızın rengini seçerken, en basitinden bir gömlek alırken renginin uyumlu olmasına özen gösteririz.

Herkes favori rengi doğrultusunda seçimini yapar. Kiminin kırmızı, kiminin mavi, kiminin ise yeşildir favori rengi. Bu renkler aslında doğada bolca mevcut. Ormanın yeşilinden, denizin mavisinden, gülün kırmızısından ilham alarak rahatlatırız kendimizi. Doğaya baktığımız zaman renklerin uyumunu daha rahat bir şekilde anlayabilmek mümkündür.

Hayat rengarenktir, karamsar bir yapıya sahip olan kişiler siyah veya koyu renkleri tercih ederken, neşeli insanlar açık tonları hayatında daha fazla kullanacaktır. İşin teknik boyutunun dışında bireylerin duygularının yansıması olarak da ortaya çıkan renk tercihleri, özellikle hanımlar için daha büyük öneme sahip. Peki ama hangi renkler birbirleri ile uyumlu?

Bu hususta temel olarak iki uyumdan bahsedilebilir. Bunlardan birincisi aynı renklerin tonlarını kombinlemektir. Risk almaktan kaçınmak için tercih edilebilir olan bu yöntemin yanı sıra ikinci uyum yöntemi ise uyumlu renkleri kullanmaktır. İşte birbiriyle en uyumlu renkler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.