Anasayfa » Cilt Bakımı » Ciltteki siyah noktalar neden oluşur ve nasıl geçer?

Ciltteki siyah noktalar neden oluşur ve nasıl geçer?

Eğer cildinizde siyah nokta ve tabakalar var ise sizin de aklınızdan muhtemelen bu soru geçiyordur. Bu ciltteki siyah noktalar neden oluşur ve nasıl geçer? İşte siyah noktaların oluşum nedenleri ve çözüm önerileri…

Cildinizde ve özellikle de yüzünüzde siyah nokta ve gözenekler oluşuyorsa muhtemelen buna canınız çok sıkılıyordur. Aynaya baktığınız zaman bu siyah noktaların cildinizi ne kadar bozuk gösterdiğini de görüyorsunuzdur. Fakat umutsuzluğa düşmeye, oturup ağlamaya hiç gerek yok! Zira yapılması gerekenleri uyguladığınız taktirde siyah noktaların da üstesinden gelebilirsiniz.

Siyah noktalar neden oluşur?

Siyah noktaların temel oluşum sebebi bol miktarda yağ tüketimi olmakla birlikte özellikle ergenlik döneminde vücudun fazladan yağ üretmesi de buna sebebiyet verebilir. Yine cildin düzenli olarak temizlenmemesi de siyah noktaların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Özellikle sık makyaj yapan hanımlar gece yatmadan önce makyajlarını düzgün bir şekilde temizlemezlerse yüzde biriken kimyasallar kirlerle birleşerek zamanla siyah noktaları oluşturur. Aslına bakarsanız makyaj yapsanız da yapmasanız da her gece yatmadan önce cildinizi yıkamalı ve ardından nemlendirici uygulamalısınız.

cilt bakimi

Siyah noktalar nasıl geçer?

Kısaca siyah notaların neden ve nasıl oluştuğundan bahsettik. Şimdi ise siyah notaların nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz. Hangi yöntemler uygulanırsa siyah noktalara veda edilir bunlardan bahsedeceğiz.

1-) Peeling gibi etkili temizleme ürünleri ile cildinizi temizlemelisiniz.

2-) Haftalık olarak cilt bakımınızı yaptırmalısınız.

3-) Beslenmenize dikkat etmeli ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

4-) Buhar banyosu yaparak siyah noktaların azalmasını sağlayabilirsiniz.

5-) Yoğurt ve limon kürü uygulamak cildinize iyi gelecektir. Bunun için bir kaseye biraz yoğurt koyarak üstüne limon sıkın karıştırdıktan sonra bu karışımı göz çevresi hariç tüm cilde uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın.

6-) Elma sirkesi uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir kasenin içine bir miktar su ve elma sirkesi koyarak iyice karıştırmak ve pamukla cildinize uygulamak. Bol şanslar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.