Anasayfa » Haber » Hamileyken Araba Kullanmak Zararlı mı?

Hamileyken Araba Kullanmak Zararlı mı?

Hamile kadınların en çok merak ettiği sorulardan birisi hamileyken araba kullanmak zararlı mı sorusudur. Bunun nedeni ise artık arabaların günlük hayatımızın bir vazgeçilmezi olması ve özellikle de İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde arabasız yolculuk yapmanın gerçekten çok zor olması. Peki hamileyken araba kullanmak zararlı mı? Eğer merakınız araba üzerine değil de uçak üzerineyse, Hamileyken Uçağa Binmek Zararlı mı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Hamileyken araba kullanmak

 

Uzmanlar, rahim kaslarının, anne kaslarının ve bebeğin doğana kadar içinde yüzdüğü amniyon sıvısının bebeğin korunması açısından oldukça güvenli birer unsur olduğu konusunda hem fikir. Bu yüzden de anne karnı iyice büyüyene kadar araba kullanmanın bebek açısından bir zararı yok. Ancak anne karnı belirgin bir şekilde büyüdüğü zaman, özellikle anne adayının karnı direksiyona çok yaklaşacağı için ani frenler bile annenin direksiyona çarpmasına ve bu nedenle de bebeğin olası bir zarar görmesine neden olabilir. Her hal ve taktirde de emniyet kemeri kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ancak emniyet kemerinin de belli bir kullanım yöntemi vardır.

Örneği emniyet kemeri kesinlikle anne karnının üzerinden geçmemeli, birinci kısım bel hizasından ikinci kısım ise anne karnının üst kısmından geçmeli ve bu yolla olası bir ani fren ya da kazada, anne karnına basıncın minimalize edilmesi sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir