Anasayfa » Haber » Hamileyken Uzun Yolculuk Yapmak Zararlı mı?

Hamileyken Uzun Yolculuk Yapmak Zararlı mı?

Hamilelik hayatın en zor ve en dikkat edilmesi gereken evrelerinden birisidir. Bilinçsizce ya da istemeden yapılan yanlış bir hareket, daha sonra geri dönülmez durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte bu yüzden özellikle hamile kadınların çokça okuması ve sürekli doktor gözetiminde olması tavsiye edilir.

Hamile kadınların en çok merak ettiği sorulardan birisi hamileyken uzun yolculuk yapmak zararlı mı sorunsalıdır. Gerçekten de birçok kadının zaman zaman uzun yolculuk yapmak zorunda kaldığı durumlar hiç de az değil, o yüzden bu konuda iyice bilgi sahibi olmanız sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirmeniz açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer uzun yolculuklarınızı kendi arabanızla yapmak niyetindeyseniz, Hamileyken Araba Kullanmak Zararlı mı yazımıza göz atabilirsiniz. Peki sorumuza dönecek olursak hamileyken uzun süreli yolculuk yapmak bebek için zararlı mı?

hamileyken uzun yola çıkmak

Anne adayının daha önceden yaşadığı herhangi bir kanama şikayetinin olmaması, çoğul gebelik gibi özel bir durumunun bulunmaması, daha önce erken doğum yapmış olmaması gibi şikayetlerinin olmaması durumunda son haftalara kadar uzun süreli yolculuklara çıkılmasında bir engel yoktur. Son haftalar için kesin bir süre verilememesine karşın özellikle 34. haftadan sonra bu tür yolculuklarda doktorunuza danışarak yola çıkılması en uygunu olacaktır.

Ancak uzun süreli yolculuklarda da dikkat edilmesi gereken şeyler bulunuyor. Bunların en başında ise mümkün olduğu her an kısa yürüyüşler yaparak bacakları çalıştırmak, mümkün olmadığı zamanlarda ise oturduğunuz yerden arada sırada egzersiz yaparak bacaklardaki kan dolaşımının canlanmasını sağlamak. Aksi taktirde hareketsiz kalan bacaklar bir süre sonra kan dolaşımının azalmasıyla birlikte kan toplanmalarına sebep olur. Bu ayakların şişmesine neden olurken uzun süre devam eden hareketsizlik sonucunda kan göllenmesi ve pıhtılaşma olabilir ve bu pıhtılar daha sonra koparak akciğer gibi hayati organlarda tıkanmalara yol açabilir.

Bu yüzden eğer kendi aracınızla seyahat ediyorsanız 1.5-2 saatte bir mola vererek kısa yürüyüşler yapmalı, eğer otobüsle yolculuk yapıyorsanız da her molayı değerlendirerek kısa yürüyüşlere çıkmalısınız. Mola verilmeyen zamanlarda da bacaklarınızı ara ara çalıştırmayı ihmal etmeyin. Ayrıca otobüs yolculuklarında mümkünse iki koltuk alın ve zaman zaman bacaklarınızı yandaki koltuğa uzatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir