Anasayfa » Haber » Uyku Problemleri ve Çözüm Yolları

Uyku Problemleri ve Çözüm Yolları

Gece uyuyamama ya da daha doğru bir ifade ile verimli bir gece uykusu yaşayamama günümüzün oldukça önemli bir problemi. Peki birkaç ufak önlemle bu problemi büyük oranda azaltabileceğinizi biliyor musunuz?

Modern yaşamın en önemli problemlerinden birisi de hiç kuşkusuz uyku problemleridir. Gece uyuyamama sıkıntısı olarak da isimlendirilen bu durumun hayatın belirli bir döneminde herkesin başına geldiği bilinen bir gerçek.

Bununla birlikte kimileri için bu problem hayat boyu süren ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hal almış durumda. İşte eğer sizin de böylesi bir probleminiz varsa, alacağınız birkaç basit tedbir geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.

Yazımızın devamında saydığımız unsurlar, hem gece uyuyamam probleminin sebebi hem de çözümü. O halde gelin uykusuzluk sorununa nasıl çare bulacağımıza birlikte bakalım.

Kafein Tüketimini Azaltmak

Sorun ne kadar netse, çözümü de o kadar kolay oluyor. Eğer kafein günlük kafein tüketiminiz fazlaysa bunu azaltarak işe başlayabilirsiniz.

Stres ve Öfkeyi Yatıştırmak

Uykuya geçmeden önce eğer stresli veya öfkeli olduğunuzu düşünüyorsanız, çok değil birkaç dakika boyunca hiç bir şey düşünmeden zihninizi boşaltmaya çalışın. Bunu ne ölçüde başarırsanız, tatlı uykuya geçme süresini o kadar kısaltmış olursunuz.

Sol Burun Egzersizi Yapmak

Yoga yapanların ilk öğrendiği şeylerden biridir sol burun egzersizi. Sağ baş parmağınızla burnunuzun sağ kısmını kapatın ve sadece sol kısmından nefes alıp verin. Bu uygulamayı 5 dakika kadar yaptığınız zaman rahatladığınızı ve uykuya hazır olduğunuzu göreceksiniz.

Tabii ki bu evrede hızlıca, aceleci bir şekilde değil, rutin bir nefes egzersizi yapmanız gerektiğini de söyleyelim.

Uyku Destekleyici Besinler Tüketin

Eğer gece uyuyamama probleminiz varsa, bunun en önemli çözüm yollarından biri hiç şüphesiz yatmadan önce tüketeceğiniz besinlerdir. Ortalama olarak yatmadan 90 dakika önce içeceğiniz içecekler veya ufak atıştırmalar sizi rahat bir uykuya hazırlayacaktır.

İçecek olarak melatonin veya magnezyum yönünden zengin besinleri tercih etmelisiniz. Bunun için sarı papatya çayı veya balla karıştırılmış ılık süt idealdir.

Tatlı içinse muzu deneyebilirsiniz. İçerdiği mealatonin ve seratonin sayesinde muz aynı zamanda iyi bir kas gevşetici özelliği taşır.

Zihninizi Eğitin

Yapılan araştırmalara göre birçok insanın uykusuzluk problemi yaşamasının ardında uykusuz kalacağı endişesinin yer aldığı anlaşılmıştır. Yani eğer bu gece uyuyabilecek miyim diye düşünürseniz, gece uyuyamama sorunu ile karşılaşma ihtimalinizi artırmış olursunuz. Bunun çaresi ise bu tarz düşünceleri zihninizden kovmak ve uyku problemlerini düşünmemek.

Sıcak Bir Duş Alın

Sıcak suyun hem stresi azalttığı hem de vücudu gevşettiği bilinen bir gerçek. Gevşeyen vücudun uykuya geçmesinin ne kadar kolay olacağını da sanırız tekrar söylemeye gerek yok.

Esneme Hareketleri Yapın

Eğer yazımızın bu kısmına kadar saydıklarımızı yaptıysanız ve herhangi bir faydasını görmediyseniz ya da bu saydıklarımız sizin tarzına uymuyorsa o zaman esneme yöntemiyle vücudunuzu gevşetebileceğinizi de bilmenizi isteriz.

Kitap Okuyun

Bu iyi midir yoksa kötü bir şey midir bilemiyoruz ancak kitap okumak insanların büyük bir kısmının uykusunun gelmesine neden olur. Bu sebeple yatmadan önce elinize alacağınız bir kitap muhtemelen birkaç dakika içerisinde uykunuzun gelmesine sebep olacaktır.

Karanlık Bir Ortamı Tercih Edin

Yatak odanızın ışıl ışıl olması hoşunuza gidiyor olabilir, ancak bu durumun uykunuza tam tersi bir etki yapacağını da bilmenizi isteriz. Bu sebeple ne kadar karanlık bir ortam o kadar kolay bir uyku diyebiliriz.

Gökyüzünü Seyredin

Eğer gece uyumakta zorluk çekiyorsanız ya da uykudan uyandıktan sonra yine uykuya dönemiyorsanız kendinizle inatlaşmayın. Uyumak için kendinzii ne kadar zorlarsanız vücudunuz buna o kadar tepki verecektir. Bu sebeple 15 dakika kadar boş bir zihinle pencereden dışarı bakmak ya da mümkünse gökyüzünü seyretmek sizi uykuya hazırlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir